Divgraudu kvieši

Divgraudu kvieši Latvijā ir mazpazīstama labība, bet pasaulē tā ir bieži sastopama. Latīņu valodā Triticum dicoccum, angļu zemēs pazīstams kā Emmer, Itālījā kā Farro un Vācijā kā Zweikorn. Šis kviešu veids netiek izmantots plašā pārtikas pārstrādē, jo šie kvieši, gluži kā speltas kvieši ir plēkšņu kvieši un nepieciešams papildus darbs tā nonākšanai uz šķīvja, tāpēc arī gala produkts ir dārgāks. Bet divgraudu kviešiem ir savas labās īpašības un tā pieprasījums Eiropā piedzīvo uzplaukumu. Šo kviešu uzturvērtība ir lielāka, vitamīnu vairāk, un tas pateicoties plēkšņu apvalkam, kurā tie attīstās.

Vēsturiskā izcelsme:  
Divgraudu kvieši ir pēctecis viengraudu kviešiem, kuri auga savvaļā, bet divgraudu kvieši tika kultivēti un audzēti krietni pirms mūsu ēras. Savvaļas emmer graudiem, kas tika atklāti Ziemeļ Izraēlā, radioaktīvā oglekļa datēšana bija 17 000 gadu pirms mūsu ēras. Protams zinātnieki vēl strīdās par tā veidošanos, krustošanos un izmantošanu senajos laikos, bet šie graudi ir atrasti Ēģiptes faraonu kapenēs, kas liek domāt par tā īpašo nozīmi. Arī hromosomu skaits šiem graudiem ir mazāks, kā ierastajiem kviešiem. Divgraudu kvieši ir tetraploīdi ar 28 hromosomām, bet ierastie kvieši ir heksaploīdi ar 42 hromosomām.

Lietošana uzturā:
Šiem graudiem ir diezgan plaša lietojamība, tos var izmantot gluži kā ierastos kviešus, tos samaļot miltos un izmantojot kulinārijā. Jāsaka gan, ka divgraudu kviešu milti būs daudz tumšāki un rupjāki. Arī garša būs pavisam savādāka, īpašāka. Arī brokastu pārslas no šiem graudiem ir īpašas un ar lielu vidamīnu devu. Ļoti gardas sanāk emmer pankūkas, patiesībā, nav ar ko salīdzīnāt. Glutēns šiem kviešiem ir pat lielāks kā ierastajiem, bet ir kāda nianse, šo kviešu glutēns mūsu organismā sadalīsies lēnāk un neradīs smaguma sajūtu. Arī šie kvieši nav ieteicami celiakijas slimniekiem, bet ir klienti, kuri nepanes glutēnu un izvairās no kviešu produktiem, izmēģinot mūsu divgraudu kviešu produktus ir patīkami pārsteigti un lieto tos uzturā.
Šie graudi var tik izmantoti arī rīsu vietā. Ir vērts pamēģināt kādu risotto recepti. Vakarā noskalo un atstāj mērcēties ūdenī. Otrā dienā liek vārīties un izmanto pēc saviem ieskatiem. Arī pilngraudu pārslas no šiem kviešiem sanāk garšīgas. Šie graudi ir izmantojami zupās un salātos. Ieteiktu pameklēt interneta plašumos jaunas receptes, jaunus apvāršņus un dalīties ar savu pieredzi.
Ak jā, Emmer alus un viskijs arī tiek ražots no Šiem graudiem.


Speltas Kvieši

Vēsturiskā izcelsme: 
Spelta, zinātniski pazīstama kā Triticum spelta, ir viens no senākajiem kultivētajiem graudaugiem pasaulē, ar vēsturi, kas sākas aptuveni 5000 gadus pirms mūsu ēras. Tās izcelsme ir rietumāzijā un Austrumeiropā, no kurienes tā izplatījās uz citām Eiropas daļām. Senajām civilizācijām, piemēram, Grieķijai un Romai, spelta bija būtisks pārtikas avots. Tās augstā uzturvērtība un pielāgošanās spējas dažādiem klimatiskiem apstākļiem padarīja to par izcilu izvēli agrākajā lauksaimniecībā.
Vēl viena būtiska atšķirība ir speltas graudu fiziskā struktūra. Speltas graudiem ir cietāks apvalks, kas aizsargā uzturvielas no ārējām ietekmēm, bet tas nozīmē arī grūtāku apstrādi un mazāku ražas apjomu. Šī iemesla dēļ spelta bieži ir dārgāka nekā modernie kvieši.


Lietošana uzturā:
Speltas graudi tiek izmantoti dažādu veselīgu pārtikas produktu ražošanā, tostarp maizē, makaronos, pankūkās un citos graudu produktos. Tās riekstveida garša un tekstūra piešķir ēdieniem bagātīgu un interesantu garšas niansi. Speltas miltus var izmantot cepšanai, aizvietojot parastos kviešu miltus, lai piešķirtu maizēm un kūkām papildu uzturvērtību un dabisku garšu. Spelta ir arī populāra veselīgu brokastu graudu un putru sastāvdaļa, kas nodrošina ilgstošu enerģiju un sāta sajūtu. Tās izmantošana uzturā ir lielisks veids, kā paplašināt diētas daudzveidību, vienlaikus nodrošinot būtiskas uzturvielas un uzlabojot ēdiena garšu.

Salīdzinājums ar modernajiem kviešiem:
No vides aizsardzības viedokļa spelta ir izturīgāka pret slimībām un kaitēkļiem, kas nozīmē, ka tās audzēšanai nav nepieciešama tik intensīva pesticīdu un mēslojumu lietošana kā modernajiem kviešiem. Tāpēc spelta ir populāra bioloģiskās lauksaimniecības produktu starpā un ir piemērota tiem, kas vēlas samazināt kaitīgo ķīmisko vielu patēriņu.


Gatvās maltītes ceļojumiem.

Neliels ieskats mūsu maltīšu tapšanā un lietošanā.

No vārpas līdz galdam

Ražas novākšana, pēcapstrāde.